Menopoz Nedir?

Menopoz bir hastalık değildir, her kadının yaşayacağı hayatının kaçınılmaz bir parçasıdır. Kelime anlamı olarak adet görmenin sonlanması olsa da kadının bu dönemde yaşadıkları ve hissettikleri bununla sınırlı değildir.

 
MENOPOZUN EVRELERİ:
 
Premenopoz : Menopoza girilmeden önceki yaklaşık 3 - 5 yıl boyunca adetlerin önce sıklaşması daha sonra aralarının açılması gibi düzensizliklerin yaşandığı dönemdir.
Perimenopoz : Genellikle menopoz belirtileri ile  birlikte, son adet döneminizden yaklaşık bir yıl önce başlar ve bir yıl sonra sona erer.
Postmenopoz : Menopoza girilmesini takiben östrojen düzeylerinin düşmesiyle beraber ortaya çıkan adetlerin kesilmesini takip eden dönemdir.
 
Menopozla birlikte tüm vücutta hormonal bir fırtına yaşanmakta ve kadın hormon metabolizması alt üst olmaktadır. Esas kadınlık hormonu olan Östrojen azalmakta ve östrojenin azalması ile birlikte tüm organlar bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Östrojen hormonu sadece doğurganlığınızı ve üremenizi düzenlemekle kalmayıp, aynı zamanda kemikleri sağlamlaştırmakta, damar sertliğine karşı korumakta, cildin esnekliğini muhafaza etmekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve genel sıhhati arttırmaktadır.  
 
MENOPOZDAN NASIL ETKİLENİRSİNİZ ?
 
Sıcak basmaları:
 
En sık görülen menopoz semptomudur. Özellikle cildinizde ani ve rahatsız edici bir sıcaklık hissedebilirsiniz; yüzünüz kızarabilir, terleme ve çarpıntınız olabilir. Gece boyunca sıcak basmasının sık görülmesi aynı zamanda uykunuzun bölünmesine neden olabilir.
 
Vajinal kuruluk:
 
Östrojenlerin fonksiyonlarından biri de cinsel organlarınızın olgunlaşmasını, kanla beslenmesini ve işlevlerini sürdürmesini normal olarak sağlamaktadır. Premenopoz sırasında östrojen seviyesinde görülen azalma özellikle vajinanın iç tabakası incelmekte ve kurumaktadır. Vajina kızarabilmekte, tahriş olabilmekte, kaşıntı gelişebilmekte ve dokular daha kolay hasar görebilmektedir. Buna bağlı olarak cinsel ilişki güç ve hatta imkansız hale gelir. Östrojen eksikliği aynı zamanda vajinada bakteri ve virüslerin üremesine neden olup buna bağlı enfeksiyonları geliştirir.
 
İdrar yakınmaları :
 
İdrar yakınmaları menopoz sonrası dönemde en sık görülen sorunlardan biridir. 45 ile 60 arasında kadınların yaklaşık yüzde 40’ı sık idrara gitme, tuvalete zor yetişme, tam boşaltamama ve idrarını tutama gibi problemlerden şikayetçidir.
 
Cilt ve saç sorunları : 
 
Östrojen eksikliği, cildinizdeki esneklik ve sağlamlıktan sorumlu olan lifler olan kollajen ve elastinin azalmasına yol açar. Cildiniz kurur, kaşınır ve ışığa karşı duyarlılığı da artar.
Menopozda saçlar da incelir ve parlaklıklarını yitirir, kasıklardaki ve koltuk altındaki kıllar azalır.
Yine menopoz döneminizde istenmeyen yerlerde kıl çıkması da görülebilir.  
 
Osteoporoz (Kemik erimesi) :
 
Osteoporoz, başlangıçta belirgin şikayetler veya ağrı olmadan ilerleyen sessiz ve sinsi bir hastalıktır.  İlaç tedavisi ile osteoporozu önleyebilir veya kemik erimesini durdurabilirsiniz ancak önceden yitirilmiş olan kemik yeniden oluşamaz. Bu nedenle hastalık başlamadan önlenmesi çok önemlidir.
 
Uykusuzluk :
 
Menopoz sonrası ortaya çıkan uykusuzluk şikayetinizin en önemli nedenleri sıcak basmaları ve azalan östrojenin direkt olarak beyin fonksiyonları üzerinde yaptığı etkidir. Menopoz sonrası uykuda geçen sürenizin kısalması, gece uyanmalarınız, uykuya dalışta sorun yaşamanız östrojen eksikliğinin ortaya çıkardığı şikayetlerdir.
 
Kilo alma :
 
Menopoz sonrası yaşanan en büyük şikayetlerden biri de azalan hormonların etkisiyle yavaşlayan metabolizmanıza bağlı olarak kilo almanızdır.
 
Menopoz öncesinde genel yağ birikiminiz kalça ve uyluklarda iken, menopoz sonrasında vücutta androjenin daha fazla olması nedeniyle erkek vücut tipine yönelme yani bel ve göbek çevresinde yağlanma eğilimi gözlenir.
 
Kalça ve uyluklarda birikmiş yağlara ilave olarak, göbek bel çevresindeki yağlanma, bu dönemdeki kadınların kilo artışına ve vücut şeklindeki değişikliği neden olur. Göbek/kalça oranındaki artış, kalp damar hastalıkları açısından da risk faktörü oluşturmaktadır.
 
Sorunsuz bir menopoz dönemi için neler yapılmadır?
Menopoz dönemi kadın hayatının evrelerinden biridir ve doğal bir sürecin sonucudur. Toplumumuzda ise yaygın bir kanı olarak menopoz dönemi yaşlılık döneminin başlangıcı olarak görülmektedir. Oysa uzman kontrolü ile birlikte menopoz dönemini kolaylıkla atlatmak mümkündür.
Belirtileri beklemeden, mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurun
40 yaşından sonra mammografi ve meme ultrasonografinizi ihmal etmeyin.
İleri yaşlarda yaygın olarak görülen kalp hastalıkları hormon eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Menopozda yaşam kalitesini arttırmanın yolu uygun tedavi ile eksilen hormonları tamamlayan hormon tedavisidir. Hormon tedavisi menopoz  şikayetlerini geçirdiği gibi, ek bir fayda olarak kalp krizi riskini de önlemektedir.
İdeal vücut ağırlığınızı koruyun.
Yeterli miktarda kalsiyum alımına dikkat edin. Süt ve süt ürünlerinin yanısıra yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, fındık,badem,kuru incir en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.
Aşırı protein tüketmeyin.
Salamura besinlerden uzak durun.
Güneş ışınlarından yararlanın.
Sigarayı bırakın.
Düzenli olarak egzersiz yapın.Hergün en az yarım saat yürüyüş yapın.
Kafeinli içeceklerden, alkol ve çok acılı yiyeceklerden, un,tuz,şekerden uzak durun.