Ağız ve Diş Sağlığı
“ Korkularınızın sağlıklı dişlere kavuşmanıza engel olmasına izin vermeyin!”


2000 CERRAHİ TIP MERKEZİ ’nde  koruyucu sağlık hizmeti anlayışıyla ağız ve diş sağlığınızı korumayı amaçlıyoruz. Bu nedenle koruyucu hekimliğe özel önem veriyoruz. Her yaş grubuna hizmet vermekte olan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde;


• Protez 
    
Total, tam protezler (Tam Damak): Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam- protezlerin yapılması gerekmektedir.
Parsiyel, bölümlü protezler: Ağızdaki eksik dişler sabit protezler (köprü) aracılığı ile tamamlanamayacak kadar fazla olursa, bu tür dişsizlikler parsiyel (bölümlü) protezler ile giderilir.
 

Dişlere uygulanan tüm sabit ve çıkarılabilir tam protezlerde olduğu gibi parsiyel (bölümlü) protezlere de bir uyum süresi vardır. Bakımları da ihmal edilmemelidir.   


• Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

  Dişeti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Toplumda yaygın olarak rastlanan diş eti hastalıkların ilk belirtisi diş etinde kanamadır. Diş eti kızarık, şiş ve parlak yüzeylidir. Çoğu zaman bu belirtilere, ağız kokusu, diş etinde kaşınma, kanama hissi, dişlerde hassasiyet de eşlik eder. Çoğu zaman hastanın ağrı gibi bir şikayeti olmadığı için belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Hastanın şikayeti olduğunda ise sağlam, çürüksüz dişler destek dokulardaki kayıplardan dolayı sallanarak kaybedilmektedir


• Ortodonti (Çapraşık Diş Tedavisi) :
  

   Ortodontik Tedavi ne zaman yapılır?

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Büyüme çağında yapılması gerekli olan, büyümeyi yönlendiren düzeltmeler hariç her türlü diş hareketi, ister yaşınız 12 olsun, ister 60, tel takmayı kabul etmeniz halinde mümkündür


 • Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı ( Pedodonti)
                    
   Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebeğin ilk dişleri ağızda göründüğünde temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bez ıslatılarak silinmelidir.
Çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra, ortalama 2,5 - 3 yaşında, diş fırçası kullanılmaya başlanmalıdır.
Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.
Çocuklar diş fırçalarken, çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerinin çok daha iyi temizlenmesi gerekir. Bu nedenle çocuklara diş fırçalama eğitiminin verilmesi çok önemlidir.


•Implant :
 
İmplant ; Eksik dişlerin yerine, çene kemiğinin içine yerleştirilen uygun metalden yapılmış diş kökleridir.


 
•Kanal Tedavisi (Endodonti) :

Kanal Tedavisi ; Çürük yada travma nedeniyle kaybelilebilecek ağrılı, iltahablı kötü durumlardaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıyla oluşabilecek hem maddi, hem manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmek için yapılır.


•Dolgu (Konservatif) tedavi:
 
  Dolgu Nedir?

Çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir.