Anestezi ve Reanimasyon


2000 CERRAHİ TIP MERKEZİ Anestezi ve Reanimasyon Bölümünde anestezi uygulamalarını yetkinlikle yerine getirebilecek Uzman Doktorumuz eşliğinde bir ekip yapmaktadır.Bu ekibin önemli bir parçasını da, uzman hekimlerimize yardımcı olmak üzere yetiştirilmiş anestezi teknisyenleri oluşturmaktadır.

Anestezi; bir takım ilaçlarla oluşturulan ve istendiği anda sonlandırılabilen yapay diyebileceğimiz bir uyku durumudur. Kısaca, geri dönüşümlü olarak bilinç kaybı ve ağrısızlık koşullarının oluşturulmasıdır.

Anestezi doktoru hastayı uyuttuktan sonra başından ayrılır mı?

Anestezi doktoru hiçbir zaman hasta uyuduktan sonra da hastanın başından ayrılmaz. Bu süreçte, hastanın tüm yaşamsal fonksiyonlarını ( kalp atım hızı, kan basıncı, solunum v.b.) yakından izler. Ayrıca ameliyatı da izler ve ameliyatta hastanın yaşamsal fonksiyonlarının bozulması durumunda anında müdahale eder.

Anestezi alerjiye neden olur mu?

Anestezik ilaçlara, her maddeye olabildiği gibi alerjik reaksiyon gelişebilir. Alerji öyküsü olan kişilerde, anestezi öncesi bazı önlemler alınarak risk en aza indirgenebilir.


Anestezinin riskleri nelerdir?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir hastanın ameliyatta anesteziden ölüm riski yüz binde birdir. Bu risk çok düşüktür. Ancak risk belli hastalıkları olan hastalarda artabilir.  (Kalp hastalığı, akciğer, böbrek, karaciğer hastalıkları) Önemli olan anestezi uzmanının hastayı muayene ederek bu riskin derecesini belirlemesi ve ameliyatın bu riski göze alıp almamada önemi konusunda karar vermesidir.


Ameliyata niçin aç gelmek gerekir?

Anestezi verilecek hastanın, midesinin boş olması gerekir. Çünkü, anestezi sırasında dolu midedeki gıdalar yemek borusundan geri gelerek, nefes borusuna kaçabilir ve hayati tehlikeye neden olabilir. Bu nedenle, yetişkin hastalar gece 24’den sonra sıvı ve katı gıdaları almamalıdır. Çocuklar da, ameliyattan 4 saat öncesi katı gıdalar, 2 saat öncesi ise sıvı gıdalar kesilmelidir.


Ameliyat sonrası ağrı olur mu?

Hastalara ameliyat sonlanmadan önce ve / veya ameliyattan sonra derlenme odasında yapılan güçlü ağrı kesici sayesinde artık günümüzde ameliyat sonrası ağrı görülmemektedir. Hastaların anesteziden ağrısız uyanmaları, hem hastaya konfor sağlamakta hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmakta ve olası yan etkilerin (akciğer v.b) ortaya çıkmasını önlemektedir.

Anesteziden ayıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat, sindirim sistemi ile ilgili değilse, hasta tamamen kendine geldikten 3 saat sonra sıvı gıdalarla beslenmeye başlayabilir. Hasta ameliyattan sonra eve gidecekse, araba kullanmaması ve yalnız bırakılmaması uygun olur.

Hasta ameliyat sırasında anesteziye rağmen uyanabilir mi?

Hastanın genel anestezi sırasında hiçbir şey hissetmemesi için pek çok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar şuuru baskılarlar. Çok nadiren hastalar, ameliyat sırasındaki konuşmaları hatırladıklarını söylerler. Günümüzde modern anestezi teknikleri ve kontrolü kolay ilaçlar sayesinde bu durum çok ender rastlanmaktadır. Anestezi doktoru modern izleme yöntemleri ile uyku derinliğinizi saptayarak, kesinlikle böyle bir duruma izin vermeyecektir.