Göz Hastalıkları - SSS

Katarakt ( FAKO ) Teşhisi ve Tedavisi


Katarakt halk arasında göze perde inme diye adlandırılan bir göz hastalığıdır. İlerleyen yaşlarda sık görülen bu göz hastalığı, darbeye maruz kalan kişilerde de görülebiliyor. Günümüzde kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Cerrahi işlemde göz içine, göz numaranıza göre göz içi lensi yerleştirilir. Ameliyat sonrasında kişinin ihtiyacına göre takılan göz içi lenste, yakın görme kalitesi veya uzak görme kalitesi arttırılır. Tercihe göre hem yakın, hem uzak numaralı mercekte takılabilir.

Cerrahi müdahaleden (ameliyattan) sonra kişi aynı gün taburcu edilir. Ve bir gün kadar sonra günlük yaşantısına devam edebilir.Bende katarakt var mı? Katarakt hastaları çevreyi nasıl görür?
 

Katarakt hastalarının başlıca belirti sebebleri şunlardır:

Bulanık ve sisli görme
Gece ve aşırı parlak ışıkta görmede azalma
Araba sürüşünde zorlanma, özellikle gece ışıklarda saçılma
Renk görmede zorlanma, özellikle mavi renk tonunda matlaşma
Kontrast algılama azalır yani renkleri ne kadar aydınlık ne kadar karanlık olduğunu algılamada zorluk
Uzak mesafe görüşünde azalma
 

Kataraktın ameliyat dışında bir çözümü var mı?

Günümüzde kataraktın tek tedavi yöntemi, cerrahidir. Sadece ameliyat olana kadar ki sürede katarkta bağlı yaşadığınız sorunları azaltabilecek önerilerde bulunabiliriz. Şöyle ki, güneş gözlükleri gün ışığından gözünüzü koruyacaktır. Polaroid yapıdaki camlar, kuvvetli ışıkta yaşayacağınız kamaşma için faydalı olacaktır.
 


Şaşılık teşhis ve tedavisi


Şaşılık,  genel anlamda her iki görme ekseninin arasındaki paralelliğin bozulması halidir.Şaşılıklar başlıca iki ana gruba ayrılırlar.Birinci gözün hareket sistemini oluşturan kas ve sinir yapılarında doğumsal veya sonra ortaya çıkan hasarlardır. İkinci grupta ise kas ve sinir yapılarında bir hasar olmamasına  rağmen gözlerin beyinden gelen komutlara cevabı değişmiş ve göz hareket sisteminin dengesi bozulmuştur.

Gözler aslında çift olmasına karşın tek bir organ gibi çalışırlar. Tıpkı iki akciğer, iki böbreğin birlikte çalışması ve tek bir sistem oluşturması gibi, gözler de tek bir görme sisteminin parçasıdırlar. Bu sayede 3-boyutlu görme yeteneği kazanır ve sadece çevremizdeki nesnelerin şeklini, rengini, hareketlerini görmekle kalmaz, onların mekan içindeki konumlarını ve hareket yönlerini de algılarız.  Ancak binoküler görme yeteneği doğum anında var olmayıp doğumdan hemen sonra gözlerin açılması ile birlikte gelişmeye başlayan ve yıllar süren bir sürecin sonunda olgunlaşan bir özelliktir.

 


Glokom ( Göz tansiyonu )  Teşhis ve Tedavisi


Halk arasında göz tansiyonu ve karasu adlarıyla bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Glokom genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan, belirti vermeden ilerleyen sinsi bir göz hastalığıdır. Başlangıçta görmede bozukluk veya gözde ağrı yoktur. Ancak,  hastalık zamanında teşhis edilmezse ilerler ve görme alanı gittikçe daralır. Glokom erken dönemde kişi tarafından fark edilemez, teşhis ancak doktor tarafından yapılabilir.40 yaş üzeri herkesin yılda en az bir kez kontrole gelmesi ve göz tansiyonunu ölçtürmesi büyük önem taşır. Glokomun görme sinirinde yaptığı harabiyetin düzeltilmesi mümkün değildir.
 

Glokom ( Göz tansiyonu ) Teşhisi
 

Göz içi basıncının ölçülmesi
Optik sinir hasarının değerlendirilmesi: muayene ve göz tomografisi (OCT) ve NFA gibi yöntemlerle değerlendirilir.
Görme alanı testi
Yukarıda sayılan değenlendirmeler yapıldıktan sonra uzman göz hekimimiz tarafından teşhis konulur.

Göz tansiyonu (Glokom )ilaç ile tedavi edilebilir mi ?

Göz tansiyonu teşhisi konulduktan sonra sıra tedavi aşamasındadır. Glokom hastalarında Damla ile tedavi yapılır. Kullanılacak damlaları ve damla sayılarını Uzman Doktor belirler. Tedavi sürecinde amaç gözün içindeki basıncı azaltmak ve göz sinirlerine zarar vermeyecek dereceye düşürmektir.
 


Bilgisayarlı Görme Alanı


Görme alanı cihazı merkezi ve çevresel görme kalitesini test eder. Bu testler glokom, retina hastalıkları ve nöroftalmolojik hastalıklarda özellikle kullanılır. İğne deliği büyüklüğündeki ışığın çeşitli alanlarda yanmasıyla hastanın görmesinin ölçüldüğü bu yöntem görme alanını test eder. Test sonuçları bilgisayarda değerlendirilip aynı yaş grubundaki normallerle karşılaştırılır. Görme kaybı biçimlerine göre hastalıklar da sınıflandırılır. Bu testler uzun dönemde özellikle glokom hastalığında hastaların görme kayıplarının ilerlemesini gözlemek için kullanılırlar.
 


Kontakt Lens

Ülkemizde görme kusuru olan hastaların büyük bir kısmı gözlük kullanmaktadır.
Ülkemizde Görme kusuru olan 25 milyona yakın insan bulunmaktadır. Bu 25 milyonluk nüfusun 9 milyona yakını Kontakt lens kullanmayı tercih ediyor. Kontakt lens kullanmak isteyenler için Uzman göz Doktorumuz özel kontakt lens muayenesi yapmaktadır.

Kontakt Lens Muayenesi Nedir?

Öncelikle kontakt lens kullanmaya karar verenler için gözünün lens kullanmaya uygun olup olmadığı ölçülür ve değerlendirilir. Bu ölçümler de öncelik gözün kuruluk oranı önemlidir. Göz tansiyonu ( Glokom ) rahatsızlığı olmaması, kronik bir konjonktivit ( iltihab) rahatsızlığı olmaması çok önemlidir.

“Bu ölçümlerin dışında kişinin kontakt lens kullanımını, bakımını anlamış olması çok önemlidir.”

 


Kontrol süresi kaç gündür ?

SGK ve anlaşmalı kurumlardan gelen kişiler için kontrol süresi 11 gündür. 11 gün sonunda  SGK’nın katılım payı ücreti kurumumuz tarafından tahsil edilmektedir.

Reçeteler kaç gün geçerlidir ?

İlaç reçeteleri ve gözlük reçeteleri 20 gün kadar geçerlidir.

Gözlük hakkım var mı?

SGK kurumunun kişilere verdiği gözlük cam ve çerçeve hakkını bakabilmek, sorgulayabilmek Medula Optik Sisteminde kayıtlı Optikçiler tarafından  yapılmaktadır. Özel Hastane ve Polikliniklerde Gözlük cam ve çerçeve hakkına bakılamamaktadır.

Özel İlaç raporları hazırlanıyor mu?

Özel ilaç raporları Doktor muayenesi sonrasında Doktorumuzun yazdığı reçete ve ilaçlar doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Özel ilaç raporlarının süresi kaç yıldır ?

SGK kurumunun özel ilaç raporların da yaptığı son düzenleme sonrası Özel ilaç raporlarının geçerliliği 2 yıldan 1 yıla çekilmiştir. İlaç raporları her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

 


Gözlükten kurtulma ( Excimer Lazer ) tedavisi yapılıyor mu ?

Excimer lazer tedavisi Uzman göz Doktorumuz tarafından yapılmaktadır. Yalnız kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, son iki yıldır gözlük numarasının 0,50 dereceden fazla artmamış olması,  şeker hastalığı veya hormonel bir hastalığının olmaması çok önemli konulardır. Bunların dışında kişide Glokom ( Göz tansiyonu ) veya katarakt rahatsızlığı olup olmaması da Excimer lazer tedavisinin yapılıp yapılmayacağını etkileyen önemli konulardandır.

Bu testlerden ve değerlendirmelerden olumlu olan geçen kişi Refraktif Cerrahisi ( Her türlü kırılma kusurunu yok etmeye veya azaltmaya yönelik yapılan Cerrahi işlemlerin genel adı ) tarafından 11 kadar özel tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkikler de  korneanın ön ve arka yüzünü, korneanın kalınlığı ve hastanın göz kuruluğu değerlendirilmektedir.

Bu tetkiklerden de olumlu olarak geçen kişi için nasıl bir Excimer Lazer tedavi yolu izlenecek onun kararı verilir.