Sigarasız Yaşam

Sigarada 4000 farklı zehir vardır. Bir nefes sigara dumanıyla içimize çektiğimiz zehirlerden birkaçı: 

• Polonyum-210 (kanserojen) 
• Radon (radyasyon) 
• Metanol (füze yakıtı) 
• Toluen (tiner) 
• Kadmiyum (akü metali) 
• Bütan (tüp gaz) 
• DDT (böcek öldürücü) 
• Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri) 
• Arsenik (fare zehiri) 
• Amonyak (tuvalet temizleyici) 
• Karbonmonoksit (egzos gazı) 
• Nikotin (bağımlılık yaratan tek madde)  ve 3885 toksik madde 

SONUÇ OLARAK CİĞERLERİMİZDE OLUŞAN KATRAN ( ASFALT ) 
  
Pasif içicilik, sigara içen birinin yanında duran kişinin hem yanan tütünün hemde sigara içen kişinin dışarı çıkardığı dumanı soluması ve bunun sonucunda oldukça büyük bir zarar görmesi olarak tanımlanabilir. Pasif içiciler, özellikle de çocuklar, sigara içen kişinin yanında durarak 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir. 
    
SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Bağımlılık : Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer. 

Sırt ve Bel Ağrısı :  Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegâne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.  

Akciğer Kanseri : Akciğer kanseri ,bugün dünyada  en sık görülen  öldürücü  tümöral hastalıktır. Her yıl bir milyon ‘’ yeni akciğer kanseri’’ olgusu ortaya çıkmaktadır. Son 20 yılda, sigara tüketiminin  hızlı bir yükseliş gösterdiği  bazı ülkelerde , akciğer kanseri  hızı % 100’ün üstünde artmıştır.  

Prostat Kanseri: Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.

Göğüs Kanseri : Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri : Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır. 

Çocukluk Solunum Problemleri : Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ( ki bazen ölüme bile yol açar )

Şeker Hastalığı : Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar. 

İlaca Karşı Bağışıklık : Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır. 

Kulak Enfeksiyonları : Sigara içenlerin çocuklarının oititis (orta kulak iltahabı)hastalığına yakalanma riskleri vardır.

Emphysema :  Akciğerlere alınan havanın geri çıkışının sağlanamaması durumundan oluşan bir aksamadır. Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)

Boğaz Kanseri : Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar. 

Mide Kanseri : Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır. 

Kalp Hastalıkları : Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski  içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Kısırlık : Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır. 
 
Kangren : Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir. 

Karaciğer Kanseri : Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur. 

Gırtlak Kanseri : Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması : Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.
 
Ağız Kanseri : Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.
 
Menopoz : Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Yemek Borusu Kanseri : Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir. 

Erken Yaşlanma : Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu : Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.

Diş Kaybı : Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.