Horlama Hastalığı

Normal erişkin insanların en az % 45’i zaman zaman horlamaktadır. Bu şikayet % 25’inde sürekli haldedir. Bu problem en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte artar. 300’ den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bütün bunlar hastanın horlamadan uyuma alıştırmaları olarak düşünülmüştür. Ne yazık ki, horlama kişinin kontrolünde olmayan bir problem olup tüm bu cihazlar hastayı sadece uyutmamaya yöneliktir.

HORLAMA CİDDİ BİR SORUN MUDUR?
 

Sosyal olarak evet! Aile yaşamını da ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Kişinin kendisine verdiği zarar daha büyüktür. Aşırı horlayan kişilerde yüksek tansiyon, horlamayan kişilere göre daha sık görülür.
 
Horlamanın en ağır formu “ tıkayıcı tipte horlama hastalığıdır.” “ Uyku apnesi” diye bilinen bu hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilmektedir. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde 7’den fazla görülmesi yaşamı ciddi şekilde tehdit eder. Bu durumda doktorunuz bir uyku merkezinde inceleme yapılmasını önerecektir. Apneli (nefes kesilmesi) hastalarda saatte 30 -300 defa tıkanmalara rastlanmaktadır. Böylelikle uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp, kanı daha çok pompalamak zorundadır. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yüksek tansiyon ve kalp büyümesi yerleşir. Kişiler uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilmektedirler. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir. Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülecektir.
 
HORLAMANIN NEDENİ NEDİR?
 
Dilin arkası ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbiri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.
 
Horlayan biri, aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir:
 
1) Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırtüstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay alkol ya da ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar.
2) Boğazdaki dokular aşırı büyüktür. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir.
3) Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valf gibi horlamaya neden olur.
4) Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Bu durum, neden bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir.
 
HORLAMA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
 
Erişkin horlayan kişiler, aşağıdaki önerilere uymalıdır:
 
1) İyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.
2) Horlayan kişiler, uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.
3) Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı
4) Uykuda 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı
5) Aşırı yorgunluktan sakınmalı
6) Uykuda yana yatmak tercih edilmeli
7) Yatağınızın başı daha yukarıda olmalı ( 10 cm)
8) Evde horlamayan kişilerin daha önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanınmalı
 
Horlama hastanın burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir. Tedavi tanıya dayanır. Bu alerji veya infeksiyon tedavisi gibi basit ya da bademcik, geniz eti veya burun burun bozuklukları gibi cerrahi gerektirir biçimdedir. Horlama – nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
 
Cerrahinin çok riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda, hasta boğaza basınçlı hava veren maske takarak uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli  olduğu durumlarda çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yaralar sağlayacaktır.
 
 

UNUTMAYIN ! ! ! 
 

Horlama, nefes almanın tehlikeli biçimde kesilmesidir. Horlama komik değildir, umutsuz hiç değildir.